Trzymałyśmy to przed Wami w tajemnicy od wielu, wielu miesięcy 🙂 Teraz już z dumą możemy ogłosić: jesteśmy autorkami jubileuszowej koncepcji graficznej, którą miasto wdraża z okazji 115-lecia nadania praw miejskich Sosnowcowi.
Oparłyśmy ją na nowym logo, haśle i czterech bohaterach, wyznaczających poszczególne rodzaje oferty Sosnowca dla mieszkańców. Tak powstali: Kulturalny Janek, Rozrywkowa Pola, Sportowy Włodek i Wesoła Zuzia.
Geneza koncepcji, z której wywiodłyśmy hasło brzmiała:
Historia Sosnowca – miasta ukształtowanego przez rozwój kolei, przemysłu i rzecznych szlaków, trwa już 115 lat. Niewielka osada dynamicznie przekształcała się w gwarną i ludną wieś, by 10 czerwca 1902 roku stać się miastem, a wkrótce potem stolicą Zagłębia Dąbrowskiego.
Huty, fabryki, kopalnie, zakładane przez przemysłowców z Górnego Śląska na terenie dzisiejszych dzielnic Sosnowca przyciągały tysiące ludzi, głównie z rejonu Kielecczyzny i Małopolski. Fenomenem na skalę światową był fakt, że w liczącej 50 tysięcy mieszkańców wsi Sosnowice, obok zakładów przemysłowych, działał teatr i szkoła średnia.
Tygiel kultur, industrialny, przygraniczny charakter i rzeczywistość pod rosyjskim zaborem odcisnęły się na charakterze miasta. Sosnowiec inspirował literatów, rewolucjonistów i działa-czy niepodległościowych. Wychował wielkich muzyków, pisarzy, dziennikarzy, malarzy, sportowców, pedagogów i wybitnych lekarzy. Oczarował legendę hollywoodzkiego kina.
Przez 115 lat miasto ani na chwilę nie zwalniało i nie przestało zadziwiać.
W Sosnowcu ciągle coś się dzieje. Dzieje się nie od dziś.
Logo
Znak zbudowany na bazie symbolu nieskończoności, nawiązuje do ciągłości, trwałości i ponadczasowości miasta. Łączy w sobie dynamiczną historię Sosnowca, wyznaczając jednocześnie perspektywy rozwoju stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.
W wielowymiarowy sygnet wpisano literę „S”, nawiązując do nazwy miasta, a splatające się elementy znaku w formie i kolorystyce symbolizują rzekę (granatowy) i drogi (zielony) – elementy mające kluczowe znaczenie dla historycznego i obecnego rozwoju Sosnowca. To również podkreślenie równowagi między przyrodą i infrastrukturą oraz biznesem i kulturą.
Jubileuszowy znak jest bezpośrednim nawiązaniem do obowiązującego logo miasta (Sosnowiec łączy). Elementy koła wpisane w symbol nieskończoności podkreślają rolę miasta jako źródła rozwoju aglomeracji, biznesu i kultury.
Zastosowanie koloru granatowego podkreśla przedsiębiorczość, kluczową rolę w regionie, otwartość na współpracę i zaufanie. Z kolei zielony kolor symbolizuje przyjazną atmosferę miasta, sukces i akceptację. Jest potwierdzeniem harmonijnego rozwoju Sosnowca.
Zastosowany w jubileuszowym znaku claim „115 lat. SOSNOWIEC DZIEJE SIĘ NIE OD DZIŚ” to podkreślenie ciągłości historycznej, społecznej i kulturalnej miasta z za-znaczeniem dynamiki, różnorodności oferty z uwzględnieniem potrzeb różnych grup mieszkańców.
Zobacz bohaterów akcji 115 lat. Sosnowiec dzieje się nie od dziś:
Pierwowzorem postaci Kulturalnego Janka jest Jan Kiepura, światowej sławy tenor, który nigdy nie przestał być po prostu „chłopakiem z Sosnowca”. Śpiewak był gwarantem kultury najwyższych lotów, jednocześnie dostępnej i zrozumiałej dla wszystkich mieszkańców. Na ilustracji jego atrybutem są pięciolinia i nuty, które nadają postaci dynamiki i lekkości. Kolorystyka również nie jest przypadkowa. Bordo i odcienie złota symbolizują jakość i doskonałość. Uśmiechnięty Janek zachęca do korzystania z oferty kulturalnej miasta.
Pierwowzorem postaci Rozrywkowej Poli, która patronuje wydarzeniom spod znaku rozrywki jest Pola Negri. Przedwojenna aktorka, wychodząc za mąż za hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego, komendanta granicznego posterunku w Sosnowcu, związała się z miastem zaledwie na kilka lat. Jednak już na zawsze weszła do panteonu sosnowieckich sław.
Postać Rozrywkowej Poli ilustruje więc atrakcyjną ofertę rozrywkową, nocne, intensywne życie miejskie. Spowita w fiolety jest tajemnicza i zwiewna, co podkreśla dodatkowo wielki wachlarz ze strusich piór.Pierwowzorem postaci Rozrywkowej Poli, która patronuje wydarzeniom spod znaku rozrywki jest Pola Negri. Przedwojenna aktorka, wychodząc za mąż za hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego, komendanta granicznego posterunku w Sosnowcu, związała się z miastem zaledwie na kilka lat. Jednak już na zawsze weszła do panteonu sosnowieckich sław.
Postać Rozrywkowej Poli ilustruje więc atrakcyjną ofertę rozrywkową, nocne, intensywne życie miejskie. Spowita w fiolety jest tajemnicza i zwiewna, co podkreśla dodatkowo wielki wachlarz ze strusich piór.
Inspiracją do stworzenia postaci Sportowego Włodka był Włodzimierz Mazur, król strzelców i utytułowany zawodnik Zagłębia Sosnowiec. Prywatnie znany był nie tylko z celności i siły, ale również wierności przyjaciołom i chęci niesienia im pomocy. Pamięć o piłkarzu pielęgnowana jest podczas dorocznych memoriałów jego imienia. Zielono-żółta kolorystyka postaci przeplatana niebieskimi akcentami nawiązuje do witalności, energii, piłkarskiej murawy i wiarygodności oraz zasad fair play, będących podstawą sportowych zmagań.
Ostatnią w jubileuszowym panteonie postaci jest dinozaur Zuzia. Jej pierwowzór stoi pod Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Gigantyczny drapieżnik zawdzięcza swoje imię badaczce, która odkryła szczątki T-Rexa w Południowej Dakocie. Na ich podstawie zrekonstruowano sosnowieckiego drapieżnika, który już na stałe wpisał się w sosnowiecki pejzaż. Wesoła Zuzia, trzymając w łapkach kredkę zachęca dzieci do kreatywnej zabawy, pobudza ich badawczą ciekawość i chęć odkrywania świata.